tytul


Numer telefonu dla rodziców do kontaktu z wychowawcą w godzinach pracy: 883 783 833



03 czerwca 2020

Wyprawa do Afryki

Drodzy Rodzice,
Kochane Myszorki!

Jak wiecie w tym tygodniu rozmawiamy o dzieciach z całego świata i o tym, że mimo tego, iż mogą mieć inny kolor skóry to każde dziecko tak samo pragnie miłości i radości jak Wy!  Dzisiaj wybierzemy się do Afryki oraz dowiemy się kto żyje na tym kontynencie. Zapraszam :))

Na początek mapa Afryki. Popatrzcie na zdjęcia poniżej. Afryka zaznaczona jest kolorem żółtym. Na pierwszym zdjęciu w ramach powtórzenia widać również zwierzęta, które tam żyją. Mam nadzieję, że pamiętacie, ponieważ niedawno uczyliśmy się o zwierzętach dżungli i sawanny.



Zachęcam również, abyście wspólnie z Rodzicami odszukali Afrykę na globusie.


***********************************************************************************

Rodzic rozściela na dywanie lub podłodze koc, który będzie naszą tratwą za pomocą której uda nam się dopłynąć do Afryki. Wraz z dzieckiem naśladuje ruchy wiosłowania. 

Zabawa pantomimiczna do opowiadania.
Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie (wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku (lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki, szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę, przedzieramy się przez dżunglę(ruchy rękoma na boki).Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach). Ciiiii! (dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka – chcesz, to się pobawimy. Pomałpujmy, tak jak ona (dzieci naśladują ruchy nauczycielki) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp. Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa (naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć (duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach (małe podskoki). Uwaga! Krokodyl (naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam (naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża (dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej)Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami. Na powitanie zaśpiewajmy hymn.
O, ale le
O, beri, tiki, tonga
masa, masa, masa
O, balua, balue.



*********************************************************************************

Dotarliśmy do Afrykańskiej wioski, gdzie żyje nasz kolega. Ma on 5 lat czyli jest troszkę starszy od Was. Opiszcie jego wygląd oraz dom w którym mieszka. Czy wygląda on tak samo jak Wasz dom?





Manyatty to masajskie domy, szkielet wykonany jest z gałęzi, zmieszanymi z wodą i popiołem. Dach bywa wyłożony trawą.


*******************************************************************************

 Dzieci w Afryce nie mają zabawek ze sklepu, że najczęściej nie chodzą do szkoły, nie potrafią czytać, wykonują dużo obowiązków, jak dorośli, np. – zbierają rośliny na obiad, patyki na opał, przynoszą wodę itp. Pewnie zapytacie: Więc jak i czym się bawią???

Ciekawą zabawą jest carabke, gra polegająca na podrzuceniu kamyczków lub orzeszków ziemnych, znana w innych krajach Afryki. Dzieci siadają na ziemi lub macie pod drzewem z garstką kamyków lub orzeszków. Bardzo często bawią się nimi młode sprzedawczynie orzeszków ziemnych. W trakcie zabawy każde dziecko kolejno podrzuca orzeszek jedną ręką i szybko zabiera z ziemi następny, tak by tamten pierwszy nie zdążył upaść. Jeśli upadnie, wówczas zawodnik odpada z gry. Gdy uda mu się złapać, kontynuuje się grę z coraz większą liczbą orzeszków w dłoni. Wygrywa ta osoba, która uzbiera najwięcej orzeszków. Jest to gra ćwicząca precyzję, sprawność, koncentrację i szybkość reakcji. Przedmiot używany w trakcie zabawy ulega często zmianie, dzieci bawią się więc także nakrętkami, kapslami, guzikami.


**********************************************************************************

Wskaż w którym domu mieszka dziecko z Afryki




 Zachęcam do wydrukowania, porozcinania i zagrania z dziećmi w memory, które ćwiczy pamięć dzieci, spostrzegawczość oraz uwagę.





Zachęcam również do pokolorowania domu naszego przyjaciela lub wykonania afrykańskiej maski





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz