tytul


Numer telefonu dla rodziców do kontaktu z wychowawcą w godzinach pracy: 883 783 833



14 kwietnia 2020

Zwierzęta dżungli i sawanny


Dzień dobry Kochane Dzieci!

Mam nadzieję, że po świętach wszystko u Was dobrze i że jesteście zdrowi a czas świąt był dla Was niezapomnianym czasem i mimo wszystko pełnym pozytywnych wrażeń.  Zastanawiam się, czy przyszedł do Was zajączek z prezentami? Jestem pewna, że tak! 

Drodzy Rodzice!

Jutro tj. 15.04 od godziny 9.00 do 10.30 będzie możliwość odebrania książek Myszorków, które będą wystawione przed przedszkolem.

*********************************************************************

Nowy tydzień zaczynamy razem z nowym tematem. W tym tygodniu porozmawiamy o zwierzętach, których nie spotkacie u nas w lesie ani nawet na wiejskim podwórku. Zwierzęta te żyją w dżungli i na sawannie. Dzisiaj porozmawiamy sobie o......Posłuchajcie sami.


                            To zwierzę żyje nad Nilem,
                            a w paszczy zębów ma tyle,
                            że nawet, gdy leży grzecznie
                             liczyć je jest niebezpiecznie.


Czy wiecie o jakim zwierzęciu mowa? Oczywiście to krokodyl! Krokodyl to gad, który żyje w afrykańskiej dżungli. Ma długi, spłaszczony pysk, a w nim dużo ostrych zębów, ponieważ jest zwierzęciem mięsożernym. Na szczycie głowy ma oczy, uszy i nozdrza. Jego skóra jest gruba, pokryta łuskami. Ma cztery łapy i długi ogon, który ułatwia mu pływanie. Świetnie pływa w wodzie, ale na lądzie porusza się raczej powoli. Niektóre krokodyle żyją nawet 100 lat!

Popatrzcie na obrazki krokodyla i opowiedzcie Rodzicom o jego wyglądzie. Czy Wam się podoba? Jaki ma kolor? 





*********************************************************************

Zabawa ruchowa ,,Na safari"

Rodzice zapraszają dzieci na wycieczkę na safari. Mówią im, że będą oglądać zwierzęta przez lornetkę. Dzieci maszerują po pokoju trzymając dłonie zwinięte w pięści (lornetki) na wysokości brzucha gdy Rodzice grają na jakimiś instrumencie (może to być nawet garnek uderzany łyżką). Na hasło np. Żyrafa - dzieci podnoszą lornetki do oczu i oglądają żyrafę od podłogi do samego sufitu. Na hasło małpki - szybkim ruchem głowy przesuwają lornetkę z jednej strony na drugą i prawej strony na lewą. Gdy Rodzic mówi, że oglądamy drapieżniki np. lwy dzieci kładą się na brzuchu i z ukrycia przez lornetki obserwują zwierzęta.


*********************************************************************

Serdecznie zachęcam Rodziców do przeczytania dzieciom opowiadania A. Widzowskiej pt. ,, Zwierzęta egzotyczne"

Daleko stąd, w Afryce, nad rzeką, żył krokodyl Paszczak i jego żona, krokodylica Paszczakowa. Nazywali się tak dlatego, że mieli ogromne paszcze pełne ostrych zębów i większość zwierząt się ich bała.Pani krokodylica zniosła jaja i zakopała je w piasku, żeby wykluły się z nich małe krokodyle. Nie musiała ich wysiadywać, tak jak robi to kura; wystarczyło, że słońce ogrzewało jaja w ciepłym piasku. Gdy nad-chodziła odpowiednia pora, małe krokodyle przebijały pyszczkami skorupkę, wydostawały się ze środka, a mama przenosiła je w stronę rzeki.Pewnego dnia mała siewnica, szary ptaszek, który ma cętkowane, biało-czarne skrzydełka, usiadła na pniu płynącego w rzece drzewa. Była bardzo zmęczona długim lotem i chciała odpocząć. Zamknęła oczy, żeby się na chwilę zdrzemnąć, aż tu nagle pień drzewa zaczął się ruszać! Okazało się, że to nie drzewo, tylko grzbiet krokodyla Paszczaka wystający z wody.– Piii! – zapiszczał wystraszony ptaszek i już miał odlecieć, gdy krokodyl powiedział:– Nie bój się i odpoczywaj spokojnie. Nie zrobię ci krzywdy.– To dlaczego otwierasz tak szeroko paszczę? – zapytała siewnica.– Nie po to, żeby cię zjeść. Krokodyle w ten sposób chłodzą swoje ciało. Dzisiaj jest tak gorąco, że nawet woda w Nilu wydaje mi się zbyt ciepła.– Chciałabym umieć pływać, ale moje piórka się do tego nie nadają – powiedziała siewnica.– A ja chciałbym umieć latać – odparł smutno krokodyl. – Jestem jednak za duży i za ciężki, no i nie mam skrzydeł. Jak chcesz, będę twoją łódką.Razem przepłynęli dziesięć kilometrów, aż siewnica nabrała sił.– Dziękuję, że pozwoliłeś mi popływać na swoim grzbiecie – powiedziała.– Proszę bardzo. Pozdrów ode mnie dalekie kraje – odparł krokodyl.Gdy nadszedł czas wykluwania się małych krokodyli, ich mama zjawiła się obok kopca z jajami i po kolei przenosiła swoje dzieci do Nilu. Była ciemna noc i pani Paszczakowa nie zauważyła, że jeden krokodylek wykluł się znacznie później od swoich braci i sióstr.Kiedy wydostał się ze skorupki, nikt na niego nie czekał.– Mamo! – pisnął krokodylek. – Gdzie jesteś?Ale mama była już nad rzeką i nie wiedziała, że ma jeszcze jednego synka.Kiedy rankiem wstało słońce, maluszek całkiem się zagubił. Słońce raziło go w oczy i nie wiedział, dokąd pójść. Nagle przyleciał mały ptaszek. To była siewnica.– Nie martw się, krokodylku, pokażę ci drogę do mamy i taty. O, widzisz? Trzeba iść tędy.Sama poleciała jak błyskawica do państwa Paszczaków, żeby wezwać pomoc. Krokodylica od razu wyruszyła na spotkanie synka i przeniosła go w pyszczku prosto do rzeki.– Dziękujemy ci, siewnico! – powiedział krokodyl Paszczak.– Nie ma za co, trzeba sobie nawzajem pomagać – odparł ptaszek i poleciał daleko, za góry i lasy.Wieczorem małe krokodylki siedziały z rodzicami w zaroślach, a tata czytał im wierszyk na dobranoc:
Krokodylek
Prosto z jaja, w jedną chwilę, 
wyszedł mały krokodylek. 
– Zimno, ciemno. Gdzie jest mama?
 Z jaja wykluć się to dramat! 
Teraz siedzę tu zielony,
 patrzę w cztery świata strony, 
pierwsze chcę postawić kroki,
 lecz świat taki jest szeroki... 
Drogę mi pokazał ptaszek, 
bardzo miły świergolaszek. 
Tam jest mama. Tak, to ona!
I radośnie uzębiona.  
Ach, jak pięknie, och, jak słodko:
 ja i mama, Nil i błotko!





Pytania kontrolne do opowiadania:

Jak nazywali się krokodyl i jego żona?
- Jak nazywał się mały szary ptaszek, z biało-czarnymi cętkami na skrzydełkach?
- W jaki sposób krokodyl pomógł ptaszkowi?
- W jaki sposób przychodzą na świat małe krokodyle? 
- Kto pomógł małemu krokodylowi odnaleźć mamę?
- W jaki sposób dzieci mogą sobie wzajemnie pomagać?

*********************************************************************


A teraz popatrzcie na obrazek poniżej, który przedstawia zwierzęta, które możemy spotkać w Afryce. Spróbujcie je nazwać i powiedzieć, które z nich podoba Wam się najbardziej i dlaczego?

*********************************************************************

Karty pracy i kolorowanki dla chętnych:











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz