Dzień Dobry Drodzy Rodzice,
Dzień Dobry Kochane Dzieci!
Dzisiaj zapraszam Was na zajęcie muzyczne. Czy pamiętacie o jakim zwierzątku wczoraj rozmawialiśmy? Gdzie ono mieszka i jakie ma kolory? Oczywiście, że o lisku! Dzisiaj porozmawiamy o kolejnym leśnym zwierzęciu.
1) Na rozgrzewkę - zagadka
Co to za zwierzątko,
które w dziupli mieszka.
Rudy ma ogonek,
chętnie zje orzeszka.
Oczywiście! To wiewiórka. Popatrzcie na obrazek przedstawiający wiewiórkę i opowiedzcie Rodzicom, jak wygląda. Czy ma futerko a może piórka? Jakiego jest koloru? Co najbardziej lubi jeść?
2) Teraz czas na zrobienie czegoś kreatywnego. Drodzy Rodzice do muzykowania z maluchem wcale nie trzeba wizyty w sklepie zabawkowym oraz zagracenia pokoju plastikiem. Poniżej przedstawiam Wam propozycję łatwych i szybkich w wykonaniu instrumentów, które na pewno spodobają się Waszym maluchom. Wykonane są z tego co każdy z Was znajdzie u siebie w domu. Samo tworzenie domowych instrumentów jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu a wieczorne koncertowanie może przynieść sporo śmiechu i dobrej zabawy. Do dzieła !
Bęben z pałeczkami
Dużą puszkę po ciastkach ozdabiamy np. oklejamy tkaniną. Za pomocą ostrego szpikulca lub wiertarki wykonujemy dwie dziurki a następnie przewlekamy przez nie sznurek. Na kredki wkręcamy korki po winie i ozdabiamy taśmą.
Ksylofon z butelek
Przygotujcie 8 buteleczek lub szklanek. Pierwszą napełnicie do pełna, kolejne stopniowo zmniejszając ilość wody. Dla ciekawszych efektów wizualnych możecie zafarbować wodę przy pomocy barwników spożywczych lub pisaka (wkładając go na kilka sekund do wody).
Kołatka
Z tektury wycinamy długi pasek, końcówki zaokrąglamy. Na końcach przy pomocy mocnego kleju mocujemy małe nakrętki po soczkach lub kapsle. Całość ozdabiamy.
Fletnia pana
Słomki do napojów obcinamy tak, by każda była krótsza od poprzedniej. Odcinamy kawałek taśmy dwustronnej i układamy na niej słomki, blisko siebie, jedna obok drugiej. Taśmą lub klejem mocujemy kawałek tasiemki do powieszania fletni na szyi.
Grzechotka
Tekturową rolkę zaklejamy taśmą z jednej strony. Następnie nasypujemy nasiona (np. groszek, ryż, kaszę) i zaklejamy z drugiej strony. Całość ozdabiamy.
Tekturową rolkę zaklejamy taśmą z jednej strony. Następnie nasypujemy nasiona (np. groszek, ryż, kaszę) i zaklejamy z drugiej strony. Całość ozdabiamy.
Marakasy z łyżek
Do jajka niespodzianki wsypujemy nasiona. Między dwie łyżki wkładamy jajo, całość oklejamy ozdobną taśmą.
Bęben i grzechotka w jednym
Garść nasion wsypujemy do puszki. Balon przecinamy w miejscu gdzie kończy się jego podłużna część. Naciągamy go na wymalowaną puszkę. Na tym bębenku można grać dłonią, pałeczką, uderzając i potrząsając.
3) Instrument zrobiony? Jeśli tak to teraz czas na zagranie na nim! Do piosenki oczywiście o wiewiórce
Tekst:
Mała, zwinna wiewióreczka skacze tu i tam
Kiedy swe żołędzie chowa, nie wie, gdzie je ma.
Ma puszysty, rudy ogon – widać już go nawet stąd.
Na wysokim drzewie w dziupli urządziła sobie dom
ref:
Wiewiórka mała, ruda
Czy złapać się ją uda?
(pam param pam)
W podskokach i przed siebie
lecz dokąd biegnie, nie wiem
(pam param pam)
Razem z przyjaciółmi w "berka" kocha bawić się.
Jest najszybsza, zawsze może wskoczyć tam, gdzie chce.
Lecz gdziekolwiek się nie schowa, pędzle na jej uszach
ją zdradzają nawet wtedy, kiedy się nie rusza.
ref:
Wiewiórka mała, ruda
Czy złapać się ją uda?
(pam param pam)
W podskokach i przed siebie
lecz dokąd biegnie, nie wiem
(pam param pam)
Chętne dzieci zapraszam również do wysłuchania piosenki o lesie i zwierzętach w nim mieszkających.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz