tytul


Numer telefonu dla rodziców do kontaktu z wychowawcą w godzinach pracy: 883 783 833



31 marca 2020

Wiewiórka - zajęcia muzyczne


Dzień Dobry Drodzy Rodzice,
Dzień Dobry Kochane Dzieci!

Dzisiaj zapraszam Was na zajęcie muzyczne. Czy pamiętacie o jakim zwierzątku wczoraj rozmawialiśmy? Gdzie ono mieszka i jakie ma kolory? Oczywiście, że o lisku! Dzisiaj porozmawiamy o kolejnym leśnym zwierzęciu.

1) Na rozgrzewkę - zagadka 

Co to za zwierzątko,
które w dziupli mieszka.
Rudy ma ogonek,
chętnie zje orzeszka.


Oczywiście! To wiewiórka. Popatrzcie na obrazek przedstawiający wiewiórkę i opowiedzcie Rodzicom, jak wygląda. Czy ma futerko a może piórka? Jakiego jest koloru? Co najbardziej lubi jeść?




2)  Teraz czas na zrobienie czegoś kreatywnego. Drodzy Rodzice do muzykowania z maluchem wcale nie trzeba wizyty w sklepie zabawkowym oraz zagracenia pokoju plastikiem. Poniżej przedstawiam Wam propozycję łatwych i szybkich w wykonaniu instrumentów, które na pewno spodobają się Waszym maluchom. Wykonane są z tego co każdy z Was znajdzie u siebie w domu. Samo tworzenie domowych instrumentów jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu a wieczorne koncertowanie może przynieść sporo śmiechu i dobrej zabawy. Do dzieła ! 

Bęben z pałeczkami 
Dużą puszkę po ciastkach ozdabiamy np. oklejamy tkaniną. Za pomocą ostrego szpikulca lub wiertarki wykonujemy dwie dziurki a następnie przewlekamy przez nie sznurek. Na kredki wkręcamy korki po winie  i ozdabiamy taśmą.



Ksylofon z butelek 
Przygotujcie 8 buteleczek lub szklanek. Pierwszą napełnicie do pełna, kolejne stopniowo zmniejszając ilość wody. Dla ciekawszych efektów wizualnych możecie zafarbować wodę przy pomocy barwników spożywczych lub  pisaka (wkładając go na kilka sekund do wody). 



Kołatka 
Z tektury wycinamy długi pasek, końcówki zaokrąglamy. Na końcach przy pomocy mocnego kleju mocujemy małe nakrętki po soczkach lub kapsle. Całość ozdabiamy. 




Fletnia pana
Słomki do napojów obcinamy tak, by każda była krótsza od poprzedniej. Odcinamy kawałek taśmy dwustronnej i układamy na niej słomki, blisko siebie, jedna obok drugiej. Taśmą lub klejem mocujemy kawałek tasiemki do powieszania fletni na szyi. 


Grzechotka 
Tekturową rolkę zaklejamy taśmą z jednej strony. Następnie nasypujemy nasiona (np. groszek, ryż, kaszę) i zaklejamy z drugiej strony. Całość ozdabiamy. 



Marakasy z łyżek 
Do jajka niespodzianki wsypujemy nasiona. Między dwie łyżki wkładamy jajo, całość oklejamy ozdobną taśmą. 




Bęben  i grzechotka w jednym 
Garść nasion wsypujemy do puszki. Balon przecinamy  w miejscu gdzie kończy się jego podłużna część. Naciągamy go na wymalowaną puszkę. Na tym bębenku można grać dłonią, pałeczką, uderzając i potrząsając. 




3) Instrument zrobiony? Jeśli tak to teraz czas na zagranie na nim! Do piosenki oczywiście o wiewiórce




Tekst:
Mała, zwinna wiewióreczka skacze tu i tam Kiedy swe żołędzie chowa, nie wie, gdzie je ma. Ma puszysty, rudy ogon – widać już go nawet stąd. Na wysokim drzewie w dziupli urządziła sobie dom ref: Wiewiórka mała, ruda Czy złapać się ją uda? (pam param pam) W podskokach i przed siebie lecz dokąd biegnie, nie wiem (pam param pam) Razem z przyjaciółmi w "berka" kocha bawić się. Jest najszybsza, zawsze może wskoczyć tam, gdzie chce. Lecz gdziekolwiek się nie schowa, pędzle na jej uszach ją zdradzają nawet wtedy, kiedy się nie rusza. ref: Wiewiórka mała, ruda Czy złapać się ją uda? (pam param pam) W podskokach i przed siebie lecz dokąd biegnie, nie wiem (pam param pam)

Chętne dzieci zapraszam również do wysłuchania piosenki o lesie i zwierzętach w nim mieszkających.


30 marca 2020

Relacji Myszorków ciąg dalszy...

Franuś melduję wykonanie zadania! Superowe bociany! Piękna praca Franek dziękujemy za zdjęcie 📸 🤗😍



Maja natomiast sama wymyśla sobie zajęcia i również robi piękne prace plastyczne ćwicząc przy tym swoją kreatywność. Brawooo! 👏 🤗😍







Zwierzęta naszych lasów


Dzień dobry Drodzy Rodzice, dzień dobry Kochane Dzieci!

W nowym tygodniu będziemy rozmawiać o zwierzętach naszych pól i lasów, o tym co jedzą i gdzie mieszkają.

1) Na początek krótki wierszyk:

Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon - to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł!

Możecie Państwo porozmawiać z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza:
- O jakim zwierzątku jest ten wierszyk?
- Jakiego koloru jest to zwierzątko?
- Czy wiesz, gdzie mieszka lis?

2) Teraz możecie Państwo wraz z dziećmi pooglądać zdjęcia lisa. Dziecko może Państwu poopowiadać o jego wyglądzie.




3) Ciekawostka o lisie:

Lisy mieszkają w lesie, kopią sobie nory lub jamy. Budowa ich ciała jest podobna do budowy psa. Mają długi ogon, puszyste futro, 4 łapy, a na każdej łapie 4 palce. Charakteryzują się bardzo dobrym słuchem i dobrym węchem. Lisy są mięsożerne to oznacza, że bardzo lubią jeść mięso np. zające, kuropatwy a czasem podbierają nawet kury z kurników! A to Ci lisy! Mają szpiczaste uszy, a ich pysk jest w połowie rudy, a w połowie biały.

4) Zabawa ruchowo - naśladowcza ,, Spacer wiewiórki i niedźwiedzia"

 Kiedy Rodzic lub starsze rodzeństwo gra drewnianą łyżką o garnek dziecko porusza się jak niedźwiedź, kiedy natomiast gra łyżką o plastikowy kubeczek dziecko porusza się jak wiewiórka.

5) Drogie Dzieci! Teraz zapraszam Was na spacer! Pójdziemy dzisiaj na spacer do lasu....Oglądajcie uważnie, ponieważ potem powiecie mi jakie zwierzątka zauważyliście w filmie. Jesteście gotowi?

https://www.youtube.com/watch?v=0NzmLjsO1YE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0VNWzVdseNOnkTcriDE_Oii8a4lT7RPzHYF0TGNyJQhlzPpTw4_nkfpOU

Czy potraficie powiedzieć jakie zwierzątka były na filmie?

6) Przesyłam Wam również obrazki innych leśnych zwierzątek i ich mieszkań









7) Dla chętnych dzieci ,,leśne" karty pracy 







27 marca 2020

Relacje Myszorków 3


Nadia -  swój wolny czas spędza ze swoim kochanym bratem Igorem bawiąc się na świeżym powietrzu. Jak widać Nadia w domu nie narzeka na nudę! Wykonała przepiękną pracę plastyczną oraz pomaga mamie w codziennych czynnościach. Nadia widzę, że wyrasta z Ciebie już prawdziwa Pani domu! Brawooo jestem z Ciebie bardzo dumna i śle pozdrowionka 💙💚💛










Olek - to już kolejna relacja Olka z jego czasu spędzanego w domu. Tym razem widzimy, że Olek odkrywa swoje nowe talenty! Kto wie może, gdy Olek dorośnie zostanie znakomitym pianistą. Super! Oby tak dalej! Gorące pozdrowienia dla Ciebie 😍💚💙




Dominiczka - Jak widać Dominisia również w domu się nie nudzi. Wolny czas spędza razem ze swoim starszym bratem Dawidem, o którym ciągle opowiada w przedszkolu. Jej buzia jest jak zawsze uśmiechnięta! Dziękujemy za pozdrowienia i również mocno Cię ściskamy 💙💚💛




Domowe eksperymenty przedszkolaka 🔬⚗️

Drodzy Rodzice!

W tym trudnym i wyjątkowym dla Nas czasie na pewno nie raz pada legendarne  stwierdzenie ,, Mamo, Tato nudzi mi się''! Co można robić z przedszkolakiem w domu?
Domowe eksperymenty zawsze sprawdzą się doskonale!

#1 Znikająca skorupka
Co potrzebne?
– jajko
– szklanka
– ocet
Sposób wykonania:
Jajko włóż na całą noc do octu. Zaobserwuj co stało się przez ten czas. Jajko po tym czasie jest już miękkie i odbija się jak piłeczka.



#2 Uciekające bakterie/magiczny patyczek

Co potrzebne?
– mleko lub woda
– talerzyk
– mydło w płynie lub płyn do naczyń
– patyczek do uszu (lub palec)
– łyżka
– pieprz lub inne przyprawy, które widać na powierzchni (np. zmielona papryka, cynamon) albo barwniki spożywcze

Sposób wykonania:
Nalej mleko lub wodę na talerz. Dodaj do niego przypraw lub barwników. Zamocz palec lub patyczek w mydle lub płynie do naczyń. Zobacz jak kolory lub przyprawy ,,uciekają”.




 #3 Wulkan

Co potrzebne?
– ocet
– soda oczyszczona
– taca (lub głęboki talerz, miska)
– szklanka, wazon, coś wysokiego lub przygotowany wulkan         (z masy solnej lub folii aluminiowej)

Sposób wykonania:
Przygotowujemy wulkan, może być nim szklanka, może być uformowany z plasteliny lub masy solnej lub też folii aluminiowej. Ustaw go na tacy, aby nie narobić bałaganu. Do wulkanu wlewamy trochę wody (może być z barwnikiem), dosypujemy trochę sody (duża łyżka co najmniej) i mieszamy, na koniec dolewamy ocet i obserwujemy ,,wybuch”.



#4 Lampa lawa

Co potrzebne?
– w miarę wysokie naczynie (słoik, wazon, wysoka szklanka)
– olej
– woda
– musujące pastylki (np. witamina C)
– łyżeczka
– barwniki

Sposób wykonania:
Do naczynia wlewamy około połowy wody, dolewamy na wierzch olej, wkrapiamy pipetą lub łyżeczką barwniki. Na koniec wrzucamy musującą tabletkę i obserwujemy taniec barwników.



#5 Tęcza z cukierków

Co potrzebne?
– cukierki (najlepiej skittlesy)
– talerz (najlepiej biały)
– woda

Sposób wykonania:
Rozłóż skittlesy przy ściankach talerza, powoli zalej najlepiej letnią wodą. Obserwuj tworzącą się tęczę.


#6 Solne kryształy

Co potrzebne?
– sól
– szklanka lub słoik
– woda
– łyżka
– patyczek (np. od szaszłyków) 
– włóczka, nitka, wstążka, drucik kreatywny (do wyboru)
– ewentualnie barwnik

Sposób wykonania:
Nalej wody do szklanki lub słoika (możesz tę wodę zabarwić). Nasyp do wody soli (kilka łyżek lub łyżeczek, tak aby sól była rozpuszczona) i wymieszaj. Zawiąż jedną końcówkę sznurka na patyczku i oprzyj na górze szklanki, tak aby sznurek był zanurzony w wodzie z solą. Pozostaje czekać.



Miłej zabawy! Który eksperyment najbardziej Wam się podobał? 🌋 Jeśli będziecie mieli ochotę podzielić się swoimi eksperymentami zachęcam do wysłania zdjęć na maila: grupamyszorki@gmail.com




26 marca 2020

Bocian jak malowany 🎨

Kochani dzisiaj zajęcia plastyczne!

Na początek zachęcam do zabawy ćwiczącej spostrzeganie - Ence - pence.

Czego będziecie potrzebować? Jakiegoś małego przedmiotu. Może to być moneta, piórko lub guzik. Dzieci zapraszają do zabawy rodzica lub rodzeństwo. Dziecko, z rękami schowanymi za plecami, ukrywa mały przedmiot w jednej dłoni. Mówi do rodzica: Ence-pence w której ręce? I pokazuje zaciśnięte pięści. Druga osoba lekkim klepnięciem wskazuję dłoń, w której jest ukryty przedmiot. Jeśli trafi - zamieniają się rolami a jeśli nie zgaduje ponownie.

Przed zrobieniem pracy plastycznej której propozycje znajdują się poniżej zachęcam do przeprowadzenia eksperymentu: Jak powstają kolory?

Potrzebna będzie paleta malarska, kawałek drewna lub poprostu kartonik. Na naszą podstawę wylewamy odrobinę farb w kolorach: żółtym, niebieskim oraz czerwonym. Dziecko za pomocą pędzelka miesza farbki. Żółtą z niebieską, żółtą z czerwoną oraz niebieską z czerwoną. Dziecko mówi jakie kolory powstały oraz co możemy nimi pomalować. Np. z żółtej i niebieskiej otrzymujemy zielony możemy nim pomalować trawę lub listek. Z żółtej i czerwonej powstaje pomarańczowy jak soczysta pomarańcza natomiast z połączenia niebieskiej i czerwonej otrzymamy kolor fioletowy. Takim kolorem możemy namalować piękny wiosenny kwiat - krokusa.




Propozycje prac plastycznych. Kochani dzisiaj możecie wraz z rodzicami wykonać pracę plastyczną - bociana. Do tego celu będziecie potrzebować klej, nożyczki, kolorowe papiery, waciki kosmetyczne lub talerzyki papierowe. Czyli wszystko to co z pewnością macie pod ręką.







Może ktoś z Was spróbuję wykonać z rodzicami lub starszym rodzeństwem bociana przestrzennego. Jest troszkę trudniejszy ale z pomocą dorosłych napewno wyjdzie piękny! 

https://youtu.be/OuOWBR54FtI

25 marca 2020

Gimnastyka dla małego smyka!


Gimnastyka to fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok!

Myszorki dzisiaj razem trochę poćwiczymy i poruszamy się, ponieważ każde dziecko wie, że ruch to zdrowie!

Drodzy Rodzice zabawy ruchowe w przedszkolu to stały element codziennych zajęć z dziećmi. Znamy ich mnóstwo - niektóre z nich mają wysoko postawioną poprzeczkę, inne - są po prostu dobrą zabawą, dzięki której zaktywizujemy nasze maluchy. Do wielu z nich nie trzeba skomplikowanych pomocy! A do innych przydać się mogą... Karty obrazkowe! Jakie? Właśnie takie!















Mogą Państwo wydrukować wszystkie i obrócić je obrazkiem do dołu. Dziecko wybiera sobie obrazek, odwraca go i wspólnie z Państwem wykonują dane ćwiczenie. Druga opcja to wydrukować 6 mniejszych obrazków i ponaklejac je na większą kostkę do gry. Dziecko na zmianę z rodzicem kula kostką 🎲 i wykonują razem ćwiczenia. Świetna zabawa dla całej rodziny! 

Poniżej przesyłam również linki piosenek do których dzieci uwielbiają ćwiczyć! 

https://youtu.be/LNouuY9zrKQ

https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA

https://youtu.be/oD_4YBKMKFs

https://youtu.be/xm93WFJ7bNs

https://youtu.be/InxomdEHL8M